Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşilaycılara Rock konserinde dayak
09 Temmuz 2012, 10:02

Yeşilaycılara Rock konserinde dayak

Prof.Dr. Orhan Kural ve Yeşilay Derneği temsilcileri Parkormandaki rock festivalinde alkol denetimin yapmak isteyince dayak yedi.Bazı öğrencileri Hocaya sahip çıkınca Prof. Kural duygulandı.

Prof.Dr. Kural, “Biz içeri girmek isteyince 10 kişilik bir güvenlik ordusu beni tartakladılar içeri sokmadılar. Maalesef bu, çocukları içkiye ve uyuşturucuya alıştırmak için yapılmış bir büyük bir oyun” dedi.“Çevreci Profesör” lakaplı ve aynı zamanda Sigaraya Bağımlılığa Hayır Derneği üyesi olan Prof.Dr. Orhan Kural, içkili festivalde tartaklandı.

Prof.Dr. Kural, derneğe ve Yeşilay'a gelen Parkorman'da gerçekleştirilen rock konserinde aşırı içki ve sigara tüketilerek çevreye ciddi rahatsızlık verilmesi konusundaki şikayetler üzerine durumu yerinde görmek ve tespit etmek için Parkorman konser alanına gitti.

Burada görevlilere iki sivil toplum örgütünü temsilen geldiğini söyleyen Kural, görevliler tarafından tartaklandı. Kural'ın yardımına yanında yer alan Yeşilay temsilcileri yetişti.

KURAL: “GENÇLERİ SİGARAYA,ALKOLE, UYUŞTURUCUYA ALIŞTIRMAK İSTİYORLAR”

Üç gündür derneğe ve Yeşilay'a rock festivali ile ilgili bir çok şikayet geldiğini ifade eden Kural, “Trafiği orada durdurmaları, gürültü ve en önemlisi orada sigara, içki ve uyuşturucu dağıltılması bu şikayetlerin başı. Zaten bunun sponsoru resmen bir bira fabrikası ama resmen olmasa da arkasında sigara firmaları da var” dedi.

Kural, bunun üzerine Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü ile görüştüğünü söyleyerek “Kaymakam Bey, ‘Tamam, bu akşam gidelim, baskın yapalım' dedi. Sonra Kaymakam Bey'in işi çıktı. Saat 22.00'de buluşacakken, ekipler 1 saat önce gitmişler, bir ceza yazmışlar. Buluşamadık biz. Basınla birlikte ve Yeşilay derneğinin temsilcileri ile birlikte oraya gittik” dedi.

“ÇOCUKLARI İÇKİYE VE UYUŞTURUCUYA ALIŞTIRMAK İÇİN YAPILMIŞ BÜYÜK BİR OYUN”

Daha önceki ekiplerden dolayı görevlilerin tedbir aldığını belirten Kural, “Biz içeri girmek isteyince 10 kişilik bir güvenlik ordusu beni tartakladılar içeri sokmadılar. ‘Girip görmek istiyorum' dedim, ‘Giremezsin, zaten ceza yazdırdınız' dediler. Bu arada öğrencilerim oradaydılar, onlar koştular geldiler yardıma ama bu kimseler hiçbir şekilde yumuşamadılar. Basını da içeri sokmadılar, içerideki o manzarayı görmemizi istemediler. Bunlar çok büyük oyun, bu işin içinde güçler var. Maalesef bu, çocukları içkiye ve uyuşturucuya alıştırmak için yapılmış bir büyük bir oyun. Biliyorsunuz yasa gereği konser alanlarında sigara içmek, içki içmek yasak” dedi.

Balcı: Bu tür festivallerde uyuşturucu bile kullanıyorlar

Yeşilay Derneği Başkanı Muharrem Balcı, Parkorman'da Orhan Kural'ın tartaklanmasına sert tepki gösterdi. Tuborg'un bira festivalinin olduğunu ve hem sigara hem de alkol satışının gayet serbest bir şekilde yapıldığını, uyuşturucu kullanımına da müdahele edilmediğini öğrendiklerini ifade eden Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arkadaşlarımızın yapmak istedikleri bir denetim yoktu. Zaten öyle bir görevimiz yok. Arkadaşlar sivil toplum aktivistleri olarak oradaydılar. Durumu yerinde tespit etmek ve gerekli yerlere şikayet etmek için oradaydılar. Yani bu festivallerde yaş sınırı olmaksızın sigara, alkol ve hatta uyuşturucu kullanımı bile serbest. Burada içeriye herhangi bir şekilde denetim elemanları, karşıt görüşlerden kimseler alınmıyor. Orada Orhan Hoca ile görevliler arasında epey sorun yaşanıyor. Arkadaşlarımız orada Hoca'ya sahip çıkmışlar. Kaymakamlık, zaten bizim arkadaşlarımız, oraya varmadan önce denetim göndermiş ve 5 bin TL para cezası kesilmiş.”

Bu haber 1093 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg   
 • RSS
 • Diğer Haberler

  prev
  1 / 10
  next

  SİTE ANKET

  Sitemizi beğendiniz mi?
  ÇOK OKUNANLAR