Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kutlu doğumda buluştular
14 Nisan 2013, 21:50

Kutlu doğumda buluştular

Liderler, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Ankarada düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Hz. Peygamber ve İnsan Onuru" temasıyla Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğinin açılış törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç katıldı.
 
Açılım süreciyle birlikte Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, uzun zaman sonra ilk kez böyle bir etkinlikte bir araya geldi. Başbakan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu daha önce de Diyanet'in Kutlu Doğum programlarına katılırken, Bahçeli'nin uzun bir zaman sonra ilk kez böyle bir etkinliğe iştirak etmesi dikkat çekti.
 
Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından getirilen ve halen İstanbul'da değişik okullarda öğrenim gören 35 ülkeden 40 öğrencinin oluşturduğu "Kardeşlik Korosu" sahne aldı. Programda İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Hafız İshak Danış Kur'an-ı Kerim tilaveti sundu. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 35 ülkeden getirilen ve çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 40 öğrenciden oluşan 'Kardeşlik Korosu' çeşitli ilahiler okudu. Program devam ediyor.
 
Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:
"Peygamber Efendimiz bütün çocukların sevgilisydi. Müslümanların kardeşliğini hayatın her zerresine nakşetmiş bir peygamberdi. Müslümanlar arasında soy bağı kurmadı, her türlü asabiyeti ayaklarının altına aldı. Herkesi Kur'an-ı Kerim sevgisiyle, Allah aşkıyla sardı. Müslümanlar arasında kardeşlik hukukunu tesis etti. Arap'ı Acem'e kardeş eyledi. Hiç bir erkek çocuğu uzun süre yaşayamadı. Soyu tamamlanmamış diye hakaret ettiler. O zaman Allah-u Teala, Kevser Sûresi'ndeki ayetleri indirdi. İşte bu ayetlerinn rehberliğinde bugün karşı karşıya kaldığımız sorunları teker teker düşünmeliyiz. İşte Kevser Sûresi ırkçılığın reddidir. Kendisini üstün görenlere Rabb'imizin uyarısıdır. Kendisini başkasından ırkından üstün gören Kevser'i kaybetmiş, Rabbi'ne yüz çevirmiştir. Biz anne ve babalarımıza nasıl hürmet içerisindeysek, vatanımıza, milletimize, ecdadımıza da belli bir hürmet içerisindeyiz. Biz Yunus'un şu dizelerini her platformda dile getiriyoruz: Yaradanı severiz Yaradan'dan ötürü... Hacer annemiz bir rivayete göre siyahiydi. Oğlu İsmail'e su bulmak için kıvranıyor. Allah onlara zemzemi bahşetti. Kurumuş kalpleri ısıtacak bir damlacık suyun ihtiyacı içindeyiz. Herbirimiz Safa ile Merve arasında o bir damla suyu bulmak ve alevleri söndürmek zorundayız. Hz. Peygamberimiz nasıl mübarek hırkayı yere serip Hacer-ül Esved'i nasıl yerine koyduysa, bugün de biz elimizi taşın altına koyup hırkanın ucundan tutalım. Bizim her meselede başvuru kaynağımız Kur'an-ı Mecid, rehberimiz Hz. Peygamberdir. Kim ki kanın aktığı, canların yandığı, ocaklara ateşlerin düştüğü bu meseleyi çözmek varken karşısında duranlar Hz. Peygamberin değil, Ebu Cehillerin yanındadır. 
 
Konuşmamın sonunda Hz. Peygamber'e Arif Nihat Asya'nın şu dizeleriyle seslenmek istiyorum:
 
Yüreklerden taşsın 
Yine, imanlar! 
Itrî, bestelesin Tekbîr'ini; 
Evliyâ, okusun Kur'ân'lar! 
Ve Kur'ân-ı göz nûruyla çoğaltsın 
Kayışzâde Osman'lar 
Na'tını Galip yazsın, 
Mevlid'ini Süleyman'lar! 
Sütunları, kemerleri, kubbeleriyle 
Geri gelsin Sinan'lar! 
Çarpılsın, hakikat niyetine 
Cenaze namazı kıldıranlar!
 
Gel, ey Muhammed, bahardır... 
Dudaklar ardında saklı 
Âminlerimiz vardır... 
Hacdan döner gibi gel; 
Mi'râc'dan iner gibi gel; 
Bekliyoruz yıllardır!
 
Bulutlar kanat, rüzgâr kanat; 
Hızır kanad, Cibril kanad; 
Nisan kanad, bahar kanad; 
Âyetlerini ezber bilen 
Yapraklar kanad... 
Açılsın göklerin kapıları, 
Açılsın perdeler, kat kat! 
Çöllere dökülsün yıldızlar; 
Dizilsin yollarına 
Yetimler, günahsızlar! 
Çöl gecelerinden, yanık 
Türküler yapan kızlar 
Sancağını saçlarıyla dokusun; 
Bilâl-i Habeşî sustuysa 
Ezânlarını Dâvûd okusun!
 
Konsun -yine- pervazlara güvercinler, 
"Hû hû"lara karışsın âminler... 
Mübarek akşamdır; 
Gelin ey Fâtihalar, Yâsinler! 

Bu haber 1089 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg   
 • RSS
 • Diğer Haberler

  prev
  1 / 10
  next

  SİTE ANKET

  Sitemizi beğendiniz mi?
  ÇOK OKUNANLAR