Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsvaç Kralı Kuran ile tanıştı
05 Mayıs 2013, 15:43

İsvaç Kralı Kuran ile tanıştı

İsveç Kralı Karl 16. Gustav ve eşi Kraliçe Silvia, Stockholmun güneyinde Botkyrka Bölgesinde bulunan Fittja Ulu Camii’ni gezerek yetkililerden cami hakkında bilgi aldı.

İsveç Kralı Karl Gustav ve eşi Kraliçe Silvia, Fittja Ulu Camii’ni ziyaret etti. Kral eşiyle birlikte “Anı Defteri”ni imzaladı. Botkyrka İslam Derneği yetkilileri Kral’a İsveççe Kur’anı Kerim ve eşi Kraliçe Silvia’ya da yine İsveççe İslam Tarihi hediye ettiler. Kral, “Saraya dönünce ilk yapacağım  İslam’ın kutsal kitabını okumak olacaktır” dedi.
Karl Gustav, camiyi çok güzel bulduğunu söylerken, ilk kez yüksek düzeyde bir kişi cami ziyaret yaptı.

Fittja Ulu Cami 2007 yılında ibadete açıldı ve halka her türlü hizmeti veriyor. Botkyrka Belediye’ne Botkyrka İslam Derneği’nin yapmış olduğu başvurular neticesinde belediye, Fittja Ulu Camii’ni “Kültür Varlıkları” listesine alarak görülecek yerler arasına kattı. Kral ve Kraliçe’nin camiyi ziyareti Müslümanlardan çok o bölgede ve yakın çevrede oturanİsveçlilerin dikkatini çekti. Kralı görmeye camiye bir hayli İsveçli geldi.

Cami imamı Ergin Ögcem yaptığı açıklamada, “Kral ve Kraliçe’nin ziyaretleri buradaki Müslüman toplumuna verdikleri önemi gösteriyor. Bu ziyaret toplum nezdinde olumlu bir durum yaratacaktır. Müslüman olmayanların düşüncelerinde olumlu yansımalara sebep olacaktır. Dolaysıyla hem camimiz hem de toplumumuz açısından sevindiricidir” dedi.

İslam Gençlik Federasyonu eski başkanı ve Çevre Partisi Yeşiller Milletvekili Mehmet Kaplan da ziyaretin önemine değinerek, “Çok anlamlı bir ziyaret yani jesttir. Bölgede yaşayan Müslümanlar için olumlu izler bırakacağına inanıyorum. Toplumdaki önyargıları kırması açısından da takdir edilecek bir ziyarettir” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
 Daha fazlasını oku: İsveç Kralı tarihte bir ilki gerçekleştirdi - Rotahaber http://haber.rotahaber.com/isvec-krali-tarihte-bir-ilki-gerceklestirdi_365167.html#ixzz2SQCWfpM2 
Follow us: @Rotahaber on Twitter | rotahaberr on Facebook

Bu haber 1111 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg   
 • RSS
 • Diğer Haberler

  prev
  1 / 10
  next

  SİTE ANKET

  Sitemizi beğendiniz mi?
  ÇOK OKUNANLAR