Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hasbahçede Ramazan söyleşisi
04 Ağustos 2013, 19:52

Hasbahçede Ramazan söyleşisi

Kendine has üslubu ve huzur dolu sohbetleriyle dikkat çeken Dr. Senai Demirci, Ramazan Söyleşilerinde Kağıthanelilerle buluştu.

Yusuf Kıssasıyla söyleşiye başlayan ve kendine has üslubuyla detaylı bir şekilde anlatan Demirci, katılımcılara “Kıssanın en güzeli seni en güzel yapan kıssadır” ilkesini Kuran’ı Kerim’den örneklerle anlattı ve her kıssadan çıkarılacak bir ders olduğuna dikkat çekerek,  “Yusuf biziz, Yakup biziz, belki de Yusuf’un kardeşleri de biziz” dedi.

İnsan olmanın ancak Allahı tanımakla mümkün olduğunu vurgulayan Demirci, “İnsan olmak Allahtan tam ölçek almaktır. Doğduğunuz yılın bir yıl öncesine gidin.  Anneniz ve babanız dahil hiç kimse yokluğunu hissetmez. Biz olmadan önce kimse eksikliğimizi hissetmez. Ben doğmamış olsaydım, kimse beni çağırmadığı gibi Kağıthane Belediyesi de çağırmazdı. Yeryüzünde bizden önce ve sonra yaşayan milyarlarca insan bizi, olmasa da olur, vazgeçilir diye biliyordu. Rabbimiz dilediği için bizi yarattı. O bizim yokluğumuza razı olmamış başka herkes razıyken. O bizim olmamızı arzu ettiği için buradayız” dedi.

Tıp doktoru olduğu için hastalarına tedavileri için gerekli ilaçları kullanmaları için reçete verdiğini hatırlatan Demirci, “Siz sadece reçeteye bakarak şifa bulabilir misiniz? Kur’an en büyük rehberdir. Nasıl ki reçeteye bakıp şifa bulamıyorsak, kitabımıza böyle bakmak da şifa vermez. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimi yüzünden okumak cevizi kabuğundan ibaret sanmaktır.  Biz çok Kur’an okuyoruz. Bu iyi bir şeydir ama tadını alarak, yavaş yavaş, hissederek okumalıyız. Bunu bilerek yaparsak vallahi billahi Kur’an bize istediğimizi verecektir” dedi.

Sen okumazsan sana Kur’an olmaz

Kuran-ı Kerim okumanın önemine dikkat çeken Senai Demirci, “ Kuran’ın kalınlığına hiç dikkat ettiniz mi? Onu bize gönderen bizimle uzun uzun konuşmak istiyor. Dileseydi bir Fatiha ile işini bitirirdi. Ancak öyle olmadı. Allah bizi sevdiği için o kitap kalındır. Kuran-ı oburlar gibi değil, gurmeler gibi yavaş yavaş, anlayarak okuyun.  Sen okumazsan sana kuran olmaz. Bu kitabın her sayfasında ümit vardır. Günah mı işledik, rabbimiz haydi kulum, şunu yap diye bize ümit verir. Rabbimizin bize ihtiyacı mı var? Bu kitabın kalın olması rabbimizin merhametindendir. Sen okumazsan sana kuran olmaz, anlamazsan sana beyan olmaz, yaşamazsan insan olmaz. Özellikle Ramazan Ayında Kur’an ikliminde yaşamalı, yüce kitabımıza sıkı sıkı sarılmalıyız” dedi.

Yusuf’un hayatından ibret alınacak çok şey olduğuna dikkat çeken Demirci, “Yusufun başına gelenleri gördünüz. Acaba Yusuf zindanda şunu demiş midir? Arkalarından onlar hakkında gıybet etmiş midir? Eğer Yusuf gıybet etseydi, kınasaydı bu duyulurdu ve Yusuf yüzünden kardeşleri kınanırdı. Ama o yapmadı. Bu yüzden kardeşleri onu tekrar görünce, “Allah sizi bizden üstün kılmıştır” demediler.” dedi.

Programın sonunda Başkan Kılıç, katılımlarından dolayı Demirci’ye Kağıthane Tarih Envanteri kitabını, Ak Parti İlçe Başkanı Sami İlhan ise ilçenin sembolü olan lale figürlü plaketi takdim etti.

 

Bu haber 915 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg   
 • RSS
 • Diğer Haberler

  prev
  1 / 10
  next

  SİTE ANKET

  Sitemizi beğendiniz mi?
  ÇOK OKUNANLAR