Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı çözecek
24 Ağustos 2015, 00:30

Cumhurbaşkanı çözecek

Hükümetin kurulması için gerekli 45 günlük süre doldu. Herşeye karşı çıkıp, HDP ye bakanlık yolunu açan CHP ve MHP nin kilitlediği siyaset düğümünün çözümü Cumhurbaşkanı Erdoğan...

Süre doldu gözler Beştepe’de

7 Haziran seçimlerinde ardından geçen yaklaşık 2.5 ayda koalisyon hükümeti kurulamadı. Muhalefet partileri CHP, MHP ve HDP’nin seçimlerin hemen ardından yüzde 60’lık bloğu oluşturma girişimi sonuçsuz kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  9 Temmuz’da hükümet kurma görevini alan Başbakan Ahmet Davutoğlu da görüşmelerden sonuç alamadı. Anayasa gereği hükümeti kurmak için öngörülen 45 günlük süre ise dün sona erdi. Şimdi gözler, Türkiye’yi erken seçime götürecek bir seçim hükümetine çevrildi.

Erdoğan, Yılmaz ile görüşecek

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 1 Kasım’da seçimin yapılmasına ilişkin partilerin görüşünü sorması üzerine seçim için bu tarih konuşulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 45 günlük hükümet kurulamadığı için Anayasa’nın 116. Maddesinde belirtilen ve “ülkenin, Cumhurbaşkanı’nca seçime götürülmesi” uyarınca bugün TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşerek, seçim hükümetinin kurulması için start verecek. Siyasi partilerin hükümet kuramaması nedeniyle Türkiye’de ilk defa seçim hükümeti ile tekrar seçime gidilecek.

Bakanlar Kurulu çekilecek

Seçimin yenilenmesi kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren 5 gün içinde ise geçici Bakanlar Kurulu kurulacak. Seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan,  geçici Bakanlar Kurulu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

CHP ve MHP görevden kaçtı

Geçici Bakanlar Kurulu’na Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına bağımsızlardan atama yapılacak. Kabineye siyasi parti gruplarından oranlarına göre üye alınacak. 26 üyeli kabinede AK Parti’ye 11, CHP’ye 6, MHP ve HDP’ye 3’er bakanlık düşüyor.  CHP ve MHP’nin seçim hükümetinde yer almayacağını açıklaması ise seçim hükümetinin AK Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşması anlamına geliyor. Bu durumda CHP ve MHP’ye düşecek bakanlıklara da bağımsız isimler atanmış olacak. MHP ve CHP’nin uzlaşmaz tutumlarının arka planında AK Parti’yi terörün uzantısı bir partinin yanına iterek  yıpratma amacı olduğu konuşuluyor.

Güven oylaması yok

Seçim hükümeti olarak adlandırılan geçici Bakanlar Kurumu için TBMM’de güvenoyuna başvurulmayacak. Bu hükümet seçim süresince ve yeni Meclis toplanana kadar görev yapacak.

Bu haber 585 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg   
 • RSS
 • Diğer Haberler

  prev
  1 / 10
  next

  SİTE ANKET

  Sitemizi beğendiniz mi?
  ÇOK OKUNANLAR