Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ; Dünya 5'ten Büyük
22 Eylül 2016, 00:15

Türkiye ; Dünya 5'ten Büyük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güvenlik Konseyi'nin yapısını eleştirdi, Birleşmiş Milletlerin reforme edilmesi gerektiğini söyledi.Dünya 5'ten büyüktür dedi.Liderlerin ilgi odağı oldu.

Dünyanın bilimde ve sanatta parlak bir tablo sunsa da bu tablonun bir de utanç verici yüzü olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak'ta kadın, çocuk ve gençlerin ölmeye devam ettiğini ifade etti. Erdoğan, BM'nin yapısını eleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: 

"Suriye'de, Irak'ta terörün kıskacında inleyen birçok ülkede yüzbinlerce kadın çocuk ve genç öldürülmeye devam ediliyor. Ölüm ve zulümden kaçan mülteciler Avrupa şehirlerinde aşağılayıcı muamelelerle karşı karşıya kalıyor. DEAŞ, El Nusra, YPG ve PKK gibi terör unsurları bölgedeki eylemlerini sürdürüyor.

DÜNYANIN UTANÇ VEREN TABLOSU

Dünyanın birçok ülkesinde insanlar açlık ve sefaletle boğuşuyor. Utanç verici bir tablosur. Daha da acısı bu krizlerin çoğu kolayca çözülebilecek mahiyette. Gelecek nesillerin huzuru, refahı ve güvenliği bugünden atacağımız adımlara bağlı. Zaman sorunların üzerine kararlılıkla gitmek zamanıdır.

Erdoğan BM'de Fırat Kalkanı'nı anlattı

 

NİYE TÜRKİYE'YE GELDİNİZ DEMİYORUZ

Suriye'de 12 milyon insan yerini yurdunu kaybetti. 2 milyon 700 bini benim ülkemde. Evimizde misafir ediyoruz. Niye Türkiye'ye geldiniz demiyoruz. Kapılarımızı kapatmadık, Zira bombalardan kaçan bu insanlara karşı bizler insani ve vicdani görevimizi yaptık. Devam edeceğiz. Dünya, Batı almayabilir, ama biz alacağız. Çünkü insanız. Öyleyse bu felaket karşısında kapılarımızı açmak durumundayız.

AB VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI

Suriye halkı katil ve terörist bir iktidarın pençesinde tükeniyor. Bu süreçte uluslararası toplum insani değerler sınavında sınıfta kaldı. Şu ana kadar bizim faturalı olarak yaptığımız harcama 12 buçuk milyar dolardır. STK'lar, belediyelerin yaptığı harcamalar bir o kadar. Toplamda 25 milyar dolar harcama yapıldı. Peki dünyadan bize ne geldi? Çatısı altında bulunduğumuz BM'den gelen destek 525 milyon dolar. Başka herhangi bir şey yok. Avrupa Birliği de verdiği sözleri tutamadı. UNICEF'e 178 milyon dolar gönderdiler, o kadar. Fakat Türkiye'ye gelen yardım söz konusu değildir.

Türkiye'deki kentlerde misafir ettiğimiz insanlarla ilgili desteğimiz sürecek. AB olmak üzere bize katkı sözü verenler sözlerini yerine getirmediler. Aynı şekilde BM de verilen sözlerini yerine getirsin. Bu Genel Kurul bu sesi tüm dünyaya duyurma bakımından da çok önemlidir.

ULUSLARARASI TOPLUMUN FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA BORCU

Filistin halkına iki devletli çözüm temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan her bir Filistinli için bir huzur kaynağı olacak hür bir Filistin’de yaşama imkanı tanınması, uluslararası toplumun Filistinli çocuklara bir borcudur. 

BM'NİN YAPISINA SERT ELEŞTİRİ

Güvenlik Konseyi'ni, temsil niteliği güçlendirilmiş, daha demokratik, adil, şeffaf ve etkin kılacak kapsamlı bir reform üzerinde mümkün olan en geniş uzlaşmayı sağlamalıyız. Birleşmiş Milletlerin reforme edilmesi gerekir. Özellikle barışı koruma ve inşa faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi konusunda Genel Sekreter Ban Ki-mun önderliğinde atılan adımları takdirle karşılıyoruz. Bununla birlikte uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan BM Güvenlik Konseyi reforme edilmekçe bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır. İşte bu sebeple, 'Dünya 5'ten büyüktür" gerçeğini her fırsatta, uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz hatırlatıyorum."

 
İLGİ ODAĞI OLDU
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu genel görüşmelerinde liderlerin ilgi odağı oldu.

Genel Kurul salonunda kendisine ayrılan yere geçen Erdoğan, bazı ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının konuşmalarını dinledi.

KERRY, ERDOĞAN'A BİLGİ VERDİ

Bu sırada üst düzey isimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilgisi yoğun olurken bir ara ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de bu isimlerin arasına katıldı. Kerry'nin Suriye'de bozulan ateşkese ilişkin Erdoğan'a bilgi verdiği sanılıyor.

 
Erdoğan'a BM'de yoğun ilgi

Erdoğan'a BM'de yoğun ilgi

Erdoğan'a BM'de yoğun ilgi

Erdoğan'a BM'de yoğun ilgi

Erdoğan'a BM'de yoğun ilgi

Bu haber 780 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg   
 • RSS
 • Diğer Haberler

  prev
  1 / 10
  next

  SİTE ANKET

  Sitemizi beğendiniz mi?
  ÇOK OKUNANLAR