Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şehitler medya tarafından kullanılmasın
19 Haziran 2012, 21:54

Şehitler medya tarafından kullanılmasın

Hürriyet Ankara Temsilcisi Metehan Demir, CNN TÜRK te yayınlanan Parametre programında bu sabah Hakari Dağlıcadaki çatışmada 8 askerin şehit olmasının raiting malzemesi olarak kullanılmasına isyan etti.

Videosu için Linki tıklayın     http://www.hasbahce.org/video.asp?videoID=105
 
BU HABERCİLİK DEĞİL KİMSE BUNU AÇIKLAYAMAZ

Metehan Demir: Şimdi bana hiç kimse, aman habercilikte olur böyle şeyler gibi, batı mantığı ile konuşmasın. Tabi Amerikada filan böyle şeyler olmuyor. Amerika'da böyle bir şey yap seni asarlar. "Şehidin annesine haber verme anı" diye hep beraber giriliyor ya... Binbaşı, kamera, muhabir. Kapı açılıyor. Anne zaten onları gördüğü zaman ayaklarının bağı çözülüyor; düşüyor. İşte o düşüş anı... İşte annenin ağlama anı... Annenin tansiyonu yükselme anı... Böyle bir haysiyetsizlik olmaz. Bu habercilik filan değil. Dünyanın hiç bir yerinde askerin resmi dahi basılmıyor. Bizde canlı yayında adamın evine gidiliyor ve bu habercilik deniliyor. Bu habercilik değil, olsa olsa haysiyetsizliğin en önde giden tarzıdır. Bunu bana hiç kimse açıklayamaz.


Bilal Çetin: Kamerayla giden hatalı orada...

HABER VEREN ŞEREFSİZDİR

Metehan Demir: Haber veren şerefsizdir. Net söylüyorum. Asker mi, polis mi, vali mi... Biri haber veriyor. Şehidin evi adresi bu, şu saatte gel biz gidiyoruz. Bunu haber vermeseler o kamera oraya gitmez. Ama o kameraların da gitmemeyi öğrenmesi lazım. Kusura bakmasınlar. Akşam reyting alacağım. 19'da bültenim var. Dur bakalım biraz ağlayan şehit ailesi bulalım, buna artık son verilmesi lazım. Bugün 8 şehit var. Biraz insan olmayı öğrenelim. Samimi söylüyorum. Geçen sefer de söyledim, "Metehan bey Batı'da..." Ne batısı. ABD'de o kadar askerleri ölüyor. Bir tane var mı? Açın bakın bakalım Washington Post'u... İsimleri dışında bir şey yazıyorlar mı? Pentagon'dan izin almadan bak bakalım yazabilir misin? Mahkemelerde sürünürsün.  Bizde her şeyin cılkı çıktı.

Bilal Çetin: Genelkurmay uygun görüyor her halde kamerayla gidilmesini ki...

Metehan Demir: Yazıklar olsun o zaman Genelkurmay'a.

BIÇAĞI SOKUP ÇEVİRİYORSUN

Bilal Çetin: Bilmiyorum öyle mi ama...

Metehan Demir: En son birinde kapıyı beraber açtılar yahu... İşte düşüş anı diye çekiyor. O anneye oğlunun bittiği söyleniyor. Bu kadar mı bitti bizim insanlığımız yahu. Bugün gör, inşallah yanılırım ama, baba düşüyor, kriz geçiriyor. Anneye bir daha anlattırıyor kamera. Diğer ekip geliyor. Biz çekemedik bir daha anlatın diyor... Bıçağı sokup döndürüyorsun içinde... bunu söylediğin zaman da etik, haber. Bu ucuz numaraları bırakalım artık.

DÜN 1 ASKER ŞEHİT OLDU ONU NEDEN KONUŞMUYORUZ

Metehan Demir: İlk gelen haberler 7 şehit 16 yaralı şeklindeydi. Aynı saatlerde PKK'nın sitesinde 8 askerin hayatını kaybettiği bilgisi var. PKK bunu 8 diye veriyor. Bizimkiler herhalde "belki 7'dir" diye tutuyorlar. Bu inanılır gibi bir şey değil.

Biz bunu PKK'nın sitesinden öğreniyoruz. Sayıyı az söyleyince, bir süre sonra 8 deyince bir şey olmuyor. Zaten 8 değil, 9 şehit. Çünkü dün akşam Hatay'da bir askerimiz daha gitti. Bizde 1-2'nin lafı olmadığı için konuşulmuyor.

TELEFONU EKRANA FIRLATACAKTIM

Bir de ben şimdi demin, elimdeki telefonu ekrana fırlatacaktım. Kanalın biri diyor ki, biri bağlanmış, "zamanlama açısından bu kadar sakin giden bir süreçte çok dikkat çeken bir eylem." Ne zamanlaması kardeşim? Dün akşam 1,  iki gün evvel 2 tane polis, 3 gün önce üç tane uzman, 5 gün önce iki tane uzman, mayına bastılar... 3-2, 3-2 gidiyor. Bir haftada 10'dan fazla şehit verdik. Neyin zamanlaması, neyin sakinliği... Sana göre 2 şehit, 3 şehit normal olabilir. Ama bize göre değil. 1 şehitte normal değil. Sekiz büyüktür bir... Bugün bunu konuşalım. 1 şehit önemli değil. Gitti çocuk Hatay'da. Bunları hiç konuşmak yok.

YİNE AYNI ŞEYLER KONUŞULACAK

Şimdi bugün bakacağız, "zamanlama, karakolların durumu... Starndart bu konuşmalar ben sana söyleyeyim. Bu predatörler nerede? Neden gelmedi? Biz bu yayında bin kere söyledik bunu. PKK'nın kendini ispat etmek için böyle bir eylem yapacağını, Bir kaç bölgeden çok sayıda teröristle bir üs bölgesini basacağını... Bunu herkes biliyor. MİT raporlarında da var, Genelkurmay'da da var. Böyle bir şey yapacaklardı. İnşallah da bununla kalırlar. O bölge çok uygun böyle saldırılara.

"ÇOCUKLARA EĞİTİM VERİLMİYOR"MUŞ!

Şimdi bugün diyorlar ki, "bu çocuklara iyi eğitim verilmiyor!.." Sen git oraya, hayran olduğun, Amerikan filmlerinden bildiğin 20 tane Ramboyu koy oraya... Bakalım bir gün durabilecekler mi? Orada zaten çok zor, fedakarlıkla görev yapılıyor. Bölge zaten seni 5-0 mağlup başlatıyor. "Eğitimi yok çocukların bilmemne..." Bununla alakası yok bu işin. Burada, zamanında çok kötü kurulmuş bir karakol sistematiği var, stratejik açıdan. Saldırılara açık...  Hangi tepenin neresini tutacaksın. O kadar zor ki. Bu psikolojik baskı altında, o kadar ağır hakaret ve saldırıyla kimseye de görev yaptıramazsın.

Bu haber 990 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg   
 • RSS
 • Diğer Haberler

  prev
  1 / 10
  next

  SİTE ANKET

  Sitemizi beğendiniz mi?
  ÇOK OKUNANLAR