Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Türkiye bu filmi konuşacak


Açıklama: Çanakkale 1915 filmine omuz omuza vatanı için savaşan Kürt ve Türk askerinin bu sahnesi izleyenlere duygulu anlar yaşattı.
Kategori: Tarih
Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2012
Geçerli Tarih: 15 Aralık 2018, 05:49
Site: Hasbahce.org
URL: http://www.hasbahce.org/haber_detay.asp?haberID=1370


Banu Arslantürk İriç - ROTAHABER / ANALİZ

Çanakkale 1915 filminde bu sahne damgasını vurdu. Turgut Özakman’ın “Çanakkale Direniş” kitabından uyarlanan Yeşim Sezgin’in yönettiği filmde Türk tarihinin son 100 yılının kahramanlık destanı sayılan Çanakkale Savaşı’nın tüm detaylarına yer verildi.
Anadolu toprağının her bölgesinden gelen vatan evlatlarının verdiği kahramanlık mücadelesinin anlattığı filmde Laz’ından, Trakyalı’sına, Kürt’üne kadar genç delikanlıların yazdığı şanlı zafer vurgulandı. Hangi milletten olduğu fark etmeksizin omuz omuza silah arkadaşlığı yapan askerlerin vatan savunması destan yazdı.
Özellikle Kürt-Türk kardeşliğinin anlatıldığı bir sahne filme damgasını vurdu. Askerlerin savaş arasında giysilerini onardığı sahnede ayağını sargılamakla uğraşan Türk askerinin yanlış yaptığını gören Kürt askeri, Kürtçe ona yanlış yaptığını söyler. Kürtçeyi anlamayan Türk askeri kendince anlamadığını ifade edince Kürt askeri silah arkadaşının ayağını kendi bağlar. Bu sahneyi gören iki komutan gözleri yaşlı birbirine bakarak “İşte Anadolu toprağının sırrı budur. Kimi can kimi kan kardeş. Allah bu tabloyu bozmasın der”
Filmde bu sahneyi izleyenler gözleri nemlenerek “Amin” demesi Kürt-Türk kardeşliğine destek veren halkı tarafından adeta PKK’ya cevap niteliğindeydi.
http://haber.cafesiyaset.com/turkiye-bu-turkkurt-sahnesini-konusacak_315896.html

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster