Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Adayların en kötüsü


Açıklama: ABD nin başkanlık yarışının seçmen nezdindeki algısını ölçmek için yapılan araştırma, Cumhuriyetçi Trumpın yüzde 69 ile en kötü algıya sahip aday adayı olduğunu ortaya koyduğu açıklandı.
Kategori: Dünya
Eklenme Tarihi: 09 Nisan 2016
Geçerli Tarih: 22 Ocak 2018, 10:57
Site: Hasbahce.org
URL: http://www.hasbahce.org/haber_detay.asp?haberID=1809


Associated Press (AP) ile uluslararası araştırma şirketi GfK ortaklığında, 31 Mart-4 Nisan tarihleri arasında bin 76 kişinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre, seçmenlerin yüzde 69'u Trump hakkında "olumsuz" görüş beyan etti.

Aynı araştırmaya katılanlar Demokrat aday adaylarından eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton için de yüzde 55 oranında "olumsuz" görüş beyan etti.

Bu durumun, her iki partide de yarışı önde götüren adayların toplumsal algı düzeyinde hala sıkıntılı bir noktada olduklarına işaret ettiği belirtiliyor.

Diğer Cumhuriyetçi aday adaylarından Teksas Senatörü Ted Cruz ise yüzde 59 ile Clinton'a yakın bir negatif algıya sahip. Araştırmaya katılanların en olumlu bulduğu aday adayı ise Clinton'ın rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders çıktı. Sanders, sadece yüzde 39 düzeyinde bir olumsuz algıya sahip gözüküyor. Ancak şimdiye kadarki ön seçim sürecinde Clinton, Sanders'a kayda değer bir üstünlük sağlamış durumda.

Anketin bir diğer ilginç sonucu da genel seçimde "Clinton'a oy veririm" diyenlerin oranı yaklaşık yüzde 50 civarındayken, "Trump'a oy vermem" diyenlerin oranı ise yüzde 63'ü buluyor. Demokrat Parti üyelerinin yüzde 70'inden fazlası Clinton'a destek verirken Cumhuriyetçi Parti üyesi olan kişilerden sadece yüzde 53'ü Trump'ı desteklediğini ifade etti.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için ön seçim süreci devam ediyor. Demokratlarda Clinton, Cumhuriyetçilerde ise Trump yarışı önde götürüyor.

http://www.ahaber.com.tr/dunya/2016/04/09/secmen-nezdinde-algisi-en-kotu-aday-trump

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster