Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Ak Partide Binali dönemi


Açıklama: Aylardır CHP ve MHP de yaşanan çalkantılar devam ederken,Ak Partinin gündemine yıldırım gibi düşen Genelbaşkan ve Başbakan değişimi göz alıcı bir hızda,kavgasız gürültüsüz gerçekleşti.AK Parti'de tek aday olarak gidilen kongrede Binali Yıldırım resmen genel başkan seçildi.
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2016
Geçerli Tarih: 15 Aralık 2018, 05:20
Site: Hasbahce.org
URL: http://www.hasbahce.org/haber_detay.asp?haberID=1820


Türk siyasi hayatında ilk defa iktidar partisinde yüksek hızda hem Genel Başkan ,hemde Başbakan değişikliği yaşandı.1 Kasım seçimlerinden bu tarafa CHP ve Mhp'de çalkantılar bitmek bilmedi.Kongre süreçleri yargıya bile yansıdı.Hala çözüme ulaşamadı. Ancak kongre Ak Partinin gündemine yıldırım gibi geldi ve değişim sorunsuz gerçekleşti.Böylece Türk siyasi hayatına önemli ve olumlu bir örnek oluşturdu.
 
  AK Parti kongresinde Genel Başkanlık seçimi sonuçlandı ve Binali Yıldırım 1405 delegenin oyunu alarak Erdoğan ve Davutoğlu'nun ardından AK Parti'nin üçüncü genel başkanı seçildi.

SAYGIYLA SELAMLIYORUM

Konuşmasında "Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyım demekten gurur duydum" diyen Yıldırım şu ifadeleri kullandı;

"Sözlerimin hemen başında; şahsımın da kurucular arasında bulunduğum partimizin liderimiz, aydınlık Türkiye'nin mimarı Recep Tayyip Erdoğan'ı saygıyla selamlıyorum.

Recep Tayyip Erdoğan bir dava adamıdır, büyük Türkiye'nin yılmaz savunucusudur, başımız dik gururla ben Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyım dedik, bundan sonra da demeye aynen devam edeceğiz. Söz veriyoruz; sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur.

Recep Tayyip Erdoğan'dan bayrağı devralarak partimizi bugünlere getiren Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz. İlk başbakanımız Abdullah Gül'e teşekkürlerimizi sunuyoruz. "

AK Parti'ye genel başkan seçilen Binali Yıldırım, kongrenin sonunda teşekkür konuşmasını yaptı.

Yediden yetmişe Ankara Arena'yı dolduran AK Partililerden, oy kullanan delegelere teşekkür ediyorum.

Bana emanet edilen bu bayrağı yere düşürmeyeceğim. Yolumuz liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın yoludur. Terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız."dedi.

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, partinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu, Genel Merkez Parti İçin Demokrasi Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyeleri seçildi.

25 İSİM MKYK'DAN GİTTİ

Mahmut Atilla Kaya, Ayhan Sefer Üstün, Ahmet Kılıç, Aziz Babuşçu, Bülent Gedikli, Cemil Çiçek, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Ali Şahin, Mehmet Özhaseki, Metin Doğan, Mevlüt Çavuşoğlu, Naci Ağbal, Yalçın Akdoğan, Nihat Zeybekçi, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Recep Akdağ, Selçuk Özdağ, Süleyman Soylu, Faruk Çelik, Doğan Kubat, Mehmet Erdem, Zeki Aygün , Selçuk Öztürk ve Mehmet Babaoğlu AK Parti'nin MKYK listesine giremedi.

YENİ MKYK LİSTESİ

Kongrede, 50 kişilik MKYK listesinde yer alan yeni isimler şöyle:  Abdülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Ayhan Ogan, Ayşe Sula Köseoğlu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Efkan Ala, Emine Nur Günay, Erol Kaya, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Fatih Şahin, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Hüseyin Özbakır, Jülide Sarıeroğlu, Galip Ensarioğlu, Mehdi Eker, Mahmut Kaçar, Markar Esayan, Mehmet Muş, Mehmet Müezzinoğlu, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Özben Gökçen, Öznur Çalık, Rabia Sezer Katırcıoğlu, Ravza Kavakçı Kan, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayrak, Şaban Dişli, Vedat Demiröz, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Yaşar Karayel, Zeyit Aslan, Zeynep Alkış

AK Parti MKYK'da liste dışı kalan isimler


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster