Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Fetih coşkusu 563.


Açıklama: İstanbulun fethinin 563. yıl dönümü kapsamında İstanbullular Reisin çağrısına Yenikapı Miting Alanında düzenlenen "Fetih Şöleni"ne yoğun ilgi gösterdi.Fetih şöleni sürprizlerle doluydu.İstanbullular ve Yenikapı tarihi bir gün yaşadı.Diriliş dizisi Turhut Alp ve Bamsı sürprizi.
Kategori: İstanbul
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2016
Geçerli Tarih: 20 Ocak 2019, 14:33
Site: Hasbahce.org
URL: http://www.hasbahce.org/haber_detay.asp?haberID=1822


İstanbul'un Fethi'nin 563. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Fetih Şöleni'ne katılmak isteyenler Yenikapı Miting alanını doldurdu. Şölene 1 milyondan fazla kişinin katıldığı öğrenildi.

MEHTERAN GÖSTERİSİ

Okçular Tekkesi'nde eğitim alanlar, etkinlikler öncesinde performans icra ederken, Okçular Tekkesi’nin tanıtan bir kısa film gösterildi.

Hz. Muhammed ile Sa'd bin Ebu Vakkas arasında ok atmayla ilgili geçen anektod vatandaşlara aktarılırken, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bandosu ve Merasim Takımı ve TSK Mehteran Birliği de birçok marş seslendirdi.

ERDOĞAN KATILANLARI SELAMLADI

Saat 17.00 sularında Yenikapı Miting Alanı tamamen dolarken, Erdoğan ve Yıldırım'ın gelmesiyle kalabalığın coşkusu daha da arttı.

Devlet Marşı ile karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan platformdan vatandaşları selamladı. İstiklal Marşı, saygı duruşu ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle fetih şöleni başladı.

İstanbul'daki Fetih Şöleni'ne büyük ilgi

ÜST DÜZEY GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Zeytinburnu tarafında kurulan 100'e yakın kontrol noktasından geçerek içeri alınanlara Türk bayrağı verilirken, metro, Marmaray, vapur ve otobüslerle miting alanına gelmeye devam edenlere ücretsiz su dağıtımı da yapıldı. Çağrı filminin müziklerinin çalındığını alana girenler sık sık tekbir getirerek ellerindeki bayrakları salladı.

"YENİDEN DİRİLİŞ YENİDEN YÜKSELİŞ"

İstanbul'un surlarına benzer şekilde tasarlanan ve "dünyanın en büyük 3 boyutlu platformu" olarak tasarlanan gösteri alanında ise Fatih Sultan Mehmet'i at üstünde gösteren bir resim ve "Yeniden Diriliş Yeniden Yükseliş" yazısı yer alıyor.

İstanbul'daki Fetih Şöleni'ne büyük ilgi

İstanbul'daki Fetih Şöleni'ne büyük ilgi

Geçen sene olduğu gibi Türk Yıldızlarının İstanbul semalarında yaptıkları akrobatik gösteriler yine nefes kesti.Yenikapıdaki izleyicilerini bir kez daha gururlandırdı.
 
Fetih coşkusunun yaşandığı Yenikapı'nın sürprizi  sevilen Diriliş dizisinin oyuncuları Bamsı ve Turgut Alp karakterlerinin dizideki kıyafetleri ve silahlarıyla sahneye çıkarak birlikte okudukları şiirler coşkuyu doruğa çıkarmalarıydı.Diriliş oyuncuları Yenikapıdakilerin gönlünde taht kurmayı başardı.
 
 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster