Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Deprem varlığını hatırlattı


Açıklama: Yalova'da bugün deprem meydana geldi. Merkez üssü Yalova açıklarında 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Kategori: İstanbul
Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2016
Geçerli Tarih: 20 Ocak 2019, 13:50
Site: Hasbahce.org
URL: http://www.hasbahce.org/haber_detay.asp?haberID=1825


MERKEZ üssü Marmara Denizi'nin Yalova açıkları olan bugün saat 08.40'da Richter ölçeğine göre 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yalova, İstanbul ve Marmara bölgesindeki bazı illerde de hissedilen depremde vatandaşlar kısa süreli panik yaşadı.

KANDİLLİ'DEN YENİ DEPREM OLABİLİR UYARISI

Öte yandan açıklama yapan Kandilli, depremin merkez üssünün 1999 depreminin olduğu Kuzey Anadolu Fay hattında olduğunu belirterek halkı olası depremlere karşı hazırlıklı olmaya çağırdı,

10 DAKİKA ARAYLA İKİ DEPREM

Marmara Denizi açıklarında 10 dakika arayla iki deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi verilerine göre; 3.0 şiddetindeki ilk deprem saat 08:30'da Marmara Denizi'nin doğusunda meydana gelirken 4.4 büyüklüğündeki ikinci deprem saat 08:40'ta Yalova açıklarında meydana geldi.

"ARKASI GELECEKTİR"

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Profesör Okan Tüysüz, depremin merkez üssünün 1999'da yaşanan depremin bittiği yer olduğunu söyledi. Tüysüz, "Büyük olasılıkla bunun arkasından depremler gelecektir ama bekleyip görmek gerekecektir" dedi.

HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Yalovalılar depremi hissederken, kısa süreli panik yaşayanlar evlerinden dışarı çıktı.

KANDİLLİ DEPREM AÇIKLAMASI

Marmara Denizi Yalova açıklarında meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki deprem ile ilgili Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden açıklama yapıldı.

"YAVOLA VE İSTANBUL'DA HİSSEDİLDİ"

Kandilli'den yapılan yazılı açıklamada şöyle: "Yalova Açıkları Marmara Denizi’nde yerel saat ile 08:40’da aletsel büyüklüğü 4.4 olan orta şiddette bir deprem meydana gelmiştir. Depremin odak derinliği yaklaşık 7 km civarında olup sığ odaklı bir depremdir. Deprem Yalova ili ile İstanbul ili ve ilçelerinde hissedilmiştir"

"TALİ BİR FAY PARÇASININ KIRILMASI SONUCU MEYDANA GELMİŞTİR"

"Depremin meydana geldiği yer Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Marmara Denizinden geçen kuzey kolu içerisinde yer almaktadır ve zonun içerisinde tali bir fay parçasının kırılması sonucu meydana gelmiştir. Bilindiği gibi Kuzey Anadolu Fay Zonu’ nun kuzey kolu İzmit Körfezi-Adalar açıklarından Marmara Denizinden geçerek Mürefte-Şarköy’e bağlanmakta ve oradan Saroz Körfezine uzanmaktadır. Depremin merkez üstüne yakın son yüzyılda meydana gelmiş en etkili deprem 1963 Adalar (6.3) depremidir. Bölge genelinde meydana gelmiş en etkili deprem ise 1999 yılı Kocaeli (7.4) depremidir"

" I.DERECE DEPREM BÖLGESİ İÇERİSİNDE YER ALMAKTADIR"

"Bölgede birkaç yılda bir bu tür orta şiddette depremler meydana gelmektedir. Kuzey Anadolu Fay Zonunun Batı Marmara’dan geçen uzantısı Marmara Denizi içerisinde en yoğun deprem aktivitesinin gözlendiği yerdir. Marmara Denizi ve çevresi I. Derece Deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Dolayısı ile bölgede yaşayan vatandaşlarımızın depreme karşı herzaman hazırlıklı ve bilinçli olması, depreme dayanıklı binalarda oturmaları veya satın alacakları konutların depreme dayanıklı olarak inşa edilmiş olması olası afetlere karşı alınacak en güvenli tedbir olacaktır"

Bu arada depremi İstanbulluların bazıları hissettiklerini söylerken bazıları ise hissetmediğini ifade etti.

http://www.internethaber.com/yalovada-deprem-son-deprem-buyuklugu-kac-1605860h.htm

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster